After Effects, Photoshop Dersleri, 3DS Max Bilgi Paylaşım Forumları
Şu an ya üyemiz değilsiniz yada giriş yapmadınız, tüm imkanlarımızdan yararlanamıyorsunuz!
Üyemiz iseniz aşağıdaki bağlantılarımızdan Giriş yaparak, üyemiz değilseniz Kayıt olarak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.

Join the forum, it's quick and easy

Şu an ya üyemiz değilsiniz yada giriş yapmadınız, tüm imkanlarımızdan yararlanamıyorsunuz!
Üyemiz iseniz aşağıdaki bağlantılarımızdan Giriş yaparak, üyemiz değilseniz Kayıt olarak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Yıldız Sinema Günleri
Kalanın Adı Yok EmptySalı 25 Ocak 2022, 16:12 tarafından ytusinema

» epic games reklamı
Kalanın Adı Yok EmptyPerş. 12 Eyl. 2019, 14:02 tarafından ainoslu.22

» Hesap silimi ya da banlanma
Kalanın Adı Yok EmptyC.tesi 31 Ağus. 2019, 09:04 tarafından gariban

» 10. Yıldız Kısa Film Festivali Geliyor!
Kalanın Adı Yok EmptyPaz 14 Mayıs 2017, 10:38 tarafından ytusinema

» After Effects Uzmanı Aranıyor (Ankara)
Kalanın Adı Yok EmptyCuma 14 Nis. 2017, 13:58 tarafından Kün Medya Yapım

» İÇERİ BAK LÜTFEN KAFAYI YİCEM
Kalanın Adı Yok EmptySalı 11 Nis. 2017, 10:55 tarafından korsankirici

» After Effects - Neon Text Efekti - Ders 8
Kalanın Adı Yok EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:32 tarafından theyamak

» After Effects - Tanıtım Animasyonu Kurumsal - Ders 7
Kalanın Adı Yok EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:31 tarafından theyamak

» After Effects - Retro Intro Yapımı - Ders 6
Kalanın Adı Yok EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:31 tarafından theyamak

Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 48 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 48 Misafir :: 2 Arama motorları

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 1614 kişi Paz 10 Tem. 2016, 20:42 tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 12710 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: ceren0

Kullanıcılarımız toplam 60796 mesaj attılar bunda 6689 konu
En iyi yollayıcılar
haziran
Kalanın Adı Yok Vote_lcapKalanın Adı Yok Voting_barKalanın Adı Yok Vote_rcap 
boronzox
Hale
olivon
render
alpino
Joker
aloha34
mobidik
ypr

Anahtar-kelime

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde After Effects, Photoshop Dersleri, 3DS Max Bilgi Paylaşım Forumları adresi saklayın ve paylaşın

Kalanın Adı Yok

3 posters

Kalanın Adı Yok Empty Kalanın Adı Yok

Mesaj  Joker Çarş. 02 Ocak 2008, 06:05

...

En son bahades tarafından Ptsi 21 Tem. 2008, 02:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Varsa Çalıştığınız Firma : MorpHAN Software and Web Design
Meslek : Web Designer
Kullandığınız Programlar : FL, DW, PS, .NET, AE, PR, Vegas, 3DSmax

Kalanın Adı Yok Empty Geri: Kalanın Adı Yok

Mesaj  haziran Çarş. 02 Ocak 2008, 06:17

Konumuz teknik olduğu için buradan yorum yapmak istiyorum, teknik olarak bana göre normalitenin üstünde bir kalitesi yakalanmış, gerek açılar, gerek seslendirme, gerekse renklendirme açısından izleyicinin gözünü yormayan bir çalışma, izleyeni konuya adapte eden ve sonrasını merak ettiren ve izleyiciyi yakalayıp bıraktırmayan bir atmosferi var, tabiki çok daha iyi şartlarla çok daha iyisi elde edilebilirdi ama ben senden elinizdeki imkanlarla o imkanların üstünde bir çalışma bekleyemeyeceğim için eleştri yapmak istemiyorum, çünkü imkanların ölçüsünde çok iyi, tebrikler Baha, forumun en iyi kısa filmi diyebilirim :GOODs: tabi diğer arkadaşlar alınmazsa yoksa sözümü geri alırım he :D

Yalnız konu hakkında yorum yapmak istemiyorum demiştim ama dip not olarak bi soru sorsam amaçtan çıkmış sayılmam heralde neyse konuya pardon soruya geleyim :D neden kısa filmlerde konu hep anlaşılmaz olurlar yani anlaşılırda neden hep karmaşık işlenir tahmin yapmak durumunda bırakılırlar izleyiciler, hep merak ederim, kim cevaplar acaba bunu Rolling Eyes

En son tarafından Çarş. 02 Ocak 2008, 06:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
haziran
haziran
Admin
Admin

Meslek : Admin! :D
Kullandığınız Programlar : After Effects, Premiere, Photoshop, Dreamweawer, (Birazda illustrator, Flash, Edius, Cinema4D, Max)

Mesaj  Joker Çarş. 02 Ocak 2008, 06:25

haziran demiş ki:Konumuz teknik olduğu için buradan yorum yapmak istiyorum, teknik olarak bana göre normalitenin üstünde bir kalitesi yakalanmış, gerek açılar, gerek seslendirme, gerekse renklendirme açısından izleyicinin gözünü yormayan bir çalışma, izleyeni konuya adapte eden ve sonrasını merak ettiren ve izleyiciyi yakalayıp bıraktırmayan bir atmosferi var, tabiki çok daha iyi şartlarla çok daha iyisi elde edilebilirdi ama ben senden elinizdeki imkanlarla o imkanların üstünde bir çalışma bekleyemeyeceğim için eleştri yapmak istemiyorum, çünü imkanların ölçüsünde çok iyi tebrikler Baha forumun en iyi kısa filmi diyebilirim :GOODs: tabi diğer arkadaşlar alınmazsa yoksa sözümü geri alırım he :D

Yalnız konu hakkında yorum yapmak istemiyorum demiştim ama dip not olarak bi soru sorsam amaçtan çıkmış sayılmam heralde neyse konuya pardon soruya geleyim :D neden kısa filmlerde konu hep anlaşılmaz olurlar yani anlaşılırda neden hep karmaşık işlenir tahmin yapmak durumunda bırakılırlar izleyiciler, hep merak ederim, kim cevaplar acaba bunu Rolling Eyes

Öncelikle bu güzel eleştirel yorumun için çok teşekkür ederim. Evet imkanlar ölçüsünde yapabileceğimizi yaptık. Ama en iyisi değildi tabiki. Her kafadan ses çıkması her zaman olduğu gibi burada da problem yarattı. Kendi filmim diyemiyorum bu filme ama diğer arkadaşlar gibi benim de çok emeğim geçti. Bir tek benim işime kimse karışmadı saolsunlar. Montaj konusunda kendimi geliştirmeye başladığım dönemlerdi. Yapmak istediğim daha birçok şey vardı ama senarist arkadaş koymak istediğim sahneleri çıkarttı ve kısa olması gereken sahneleri uzun tuttu falan. Ama dedim ya herkes kendi fikrini görüşünü bilgisini uygulamak istediğinden pek de ses çıkarmadık birbirimizin isteklerine ekip içinde. Daha iyilerini çekeceğime inanıyorum ve işte o zaman sizlerden en azından kısa filmle uğraşıp eleştiri yapabilecek kişilerde yorumları bekliyor olacağım. Çünkü işin yönetmeni de, kameramanı da, montaj sorumlusu da, her birşeyi ben olacağım. Sadece oyuncular burada bulacağım amatör oyuncular veya arkadaşlarım olacak.

Konu hakkındaki soruna gelince. Kısa film çekmeye başlayan herkes genelde önce karmaşık konular, şaşırtmacalı konular çekmeye çalışır. Ama hiçbir zaman da bu istedikleri karmaşıklığı veya şaşırtmacayı tam olarak veremezler. Bu sebeple bu tarz filmleri çok görürsün ve daha filmin yarısına gelmeden sonucunu tahmin edersin. Bizim film de biraz öyle oldu denebilir aslında. Her ne kadar izlediğim başka kısa filmlerdeki kadar amatör kaçmamış da olsa konu, yine o kokuyu alabiliyor insan.
Amatör olarak film çekenler en erken 2-3 film sonra daha yaratıcı filmler çekmeye başlar... Sebebi bu olsa gerek diye düşünüyorum. Karmaşıklığı şaşırtmacayı çeken bir anda dünyanın en manyak filmini çektiğini sanır ve hisseder :D doğaldır bu.. ve böyle olmalıdır da.. bu haz işte bizlere ilk başladığımız dönemlerde gazı veriyor ve daha çok film çekmeye itiyor. Yapılanlar ne kadar basit ve hatalı yapılsa bile ;)
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj  haziran Çarş. 02 Ocak 2008, 06:35

HeartBreaker demiş ki:Amatör olarak film çekenler en erken 2-3 film sonra daha yaratıcı filmler çekmeye başlar... Sebebi bu olsa gerek diye düşünüyorum. Karmaşıklığı şaşırtmacayı çeken bir anda dünyanın en manyak filmini çektiğini sanır ve hisseder :D doğaldır bu.. ve böyle olmalıdır da.. bu haz işte bizlere ilk başladığımız dönemlerde gazı veriyor ve daha çok film çekmeye itiyor. Yapılanlar ne kadar basit ve hatalı yapılsa bile ;)

Demek kısa filmde bu dediklerin kural gibi birşey, bendemi ilk çekmeye başladığımda böyle yapmalıyım Rolling Eyes
haziran
haziran
Admin
Admin

Kullandığınız Programlar : After Effects, Premiere, Photoshop, Dreamweawer, (Birazda illustrator, Flash, Edius, Cinema4D, Max)

Mesaj  Joker Çarş. 02 Ocak 2008, 06:39

haziran demiş ki:
HeartBreaker demiş ki:Amatör olarak film çekenler en erken 2-3 film sonra daha yaratıcı filmler çekmeye başlar... Sebebi bu olsa gerek diye düşünüyorum. Karmaşıklığı şaşırtmacayı çeken bir anda dünyanın en manyak filmini çektiğini sanır ve hisseder :D doğaldır bu.. ve böyle olmalıdır da.. bu haz işte bizlere ilk başladığımız dönemlerde gazı veriyor ve daha çok film çekmeye itiyor. Yapılanlar ne kadar basit ve hatalı yapılsa bile ;)

Demek kısa filmde bu dediklerin kural gibi birşey, bendemi ilk çekmeye başladığımda böyle yapmalıyım Rolling Eyes
Yaw kural değil tabiki de.. ama klişeleşmiş hadiseler bunlar.. kısa film çekenlerin %90'ı bu tarz çekiyor nedense.. benim asıl ilk çektiğim film 2006 Ocak ayında çektiğim bir filmdi.. bu kilişelerden ben de nasibimi aldım. Komedi çekecektim.. Öyle başladım filme.. sonra bir baktım karmaşık, merak uyandırdığını sanan bir korku filmi çekmişim :D heheh... harddisk göçtüydü o zamanlar.. gitti o çalışmam.. keşke olsaydı da koyabilseydim... After Effects'le bile tanışmamıştım o filmi montajlarken :D hehe.. Vegas Studio ve A. Premiere vardı kullandığım... onlarda da yeniydim.. yani çektim öyle öğrenmeye başladım programları.. çekmeden önce bilmiyordum :D hehe bodoslama oldu yani...

Amatör kısa film çekiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır elbet ama asla kural yoktur. Şöyle yapın yoksa kötü olur diye birşey yok. Kuralına uysan da uymasan da ilk filmler genelde gerçekten vasat altında olur.
Diyorum ya benim ilk filmimi keşke yayınlayabilseydim.. rezilliğime gülmekten ağlardınız :D
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj  haziran Çarş. 02 Ocak 2008, 06:45

HeartBreaker demiş ki:
haziran demiş ki:

Yaw kural değil tabiki de.. ama klişeleşmiş hadiseler bunlar.. kısa film çekenlerin %90'ı bu tarz çekiyor nedense.. benim asıl ilk çektiğim film 2006 Ocak ayında çektiğim bir filmdi.. bu kilişelerden ben de nasibimi aldım. Komedi çekecektim.. Öyle başladım filme.. sonra bir baktım karmaşık, merak uyandırdığını sanan bir korku filmi çekmişim :D heheh... harddisk göçtüydü o zamanlar.. gitti o çalışmam.. keşke olsaydı da koyabilseydim... After Effects'le bile tanışmamıştım o filmi montajlarken :D hehe.. Vegas Studio ve A. Premiere vardı kullandığım... onlarda da yeniydim.. yani çektim öyle öğrenmeye başladım programları.. çekmeden önce bilmiyordum :D hehe bodoslama oldu yani...

Amatör kısa film çekiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır elbet ama asla kural yoktur. Şöyle yapın yoksa kötü olur diye birşey yok. Kuralına uysan da uymasan da ilk filmler genelde gerçekten vasat altında olur.
Diyorum ya benim ilk filmimi keşke yayınlayabilseydim.. rezilliğime gülmekten ağlardınız :D

Yani kuralmı derken genelde böyle yapılıyor kuralmış gibi görünmesine neden oluyor kime kısa film sorsan hepsi karma karışık işler diyor :D

Ama daha çok konular psikolojik ve karmaşık olarak çekilmesi ee birde şimdi sinema tv okuyan herkeste bunu yaparsa bu işte bi kuralmı var diye sormadan edemiyosun kendi kendine Rolling Eyes

Bu kısadan sonra görmek olmazda daha öncesinde olsaydı fena olmazdı o değilde benim merak ettiğim ir konu daha var bunun kamera arkası nerde yaw attınmı yoksa :D
haziran
haziran
Admin
Admin

Mesaj  Joker Çarş. 02 Ocak 2008, 06:48

haziran demiş ki:
Bu kısadan sonra görmek olmazda daha öncesinde olsaydı fena olmazdı o değilde benim merak ettiğim ir konu daha var bunun kamera arkası nerde yaw attınmı yoksa :D

Yaw hiç sorma :( harddiskim çökünce bütün ham videolar.. AE proje dosyaları falan hepsi gitti :( kurtaramadım da. bütün programları denedim ama hep bozuk çıktı kurtarılanlar :(
Ama neyse.. yeni filmlerimin hepsinde kamera arkası da çekmeye çalışacam :D
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj  Joker Perş. 03 Ocak 2008, 06:14

Yaw Haziran.. o kadar zaman harcayıp uğraş verelim filmi herkes izleyebilsin diye.. rapidshare ile uğraşmasın diye.. Ama ne bir izleyen var ne bir eleştiren veya yorum yapan... Hani beğenmeseler en azından eleştirirler.. Yok kimse izlemek istemiyor anlaşılan.. Boşa uğraştık google videos'a atacaz diye... :D
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj  haziran Perş. 03 Ocak 2008, 07:17

HeartBreaker demiş ki:Yaw Haziran.. o kadar zaman harcayıp uğraş verelim filmi herkes izleyebilsin diye.. rapidshare ile uğraşmasın diye.. Ama ne bir izleyen var ne bir eleştiren veya yorum yapan... Hani beğenmeseler en azından eleştirirler.. Yok kimse izlemek istemiyor anlaşılan.. Boşa uğraştık google videos'a atacaz diye... :D

Bana kalırsa yorum yapacak kelime bulamadılar heralde yada daha görmeyenler var belkide Rolling Eyes
haziran
haziran
Admin
Admin

Mesaj  Joker Perş. 03 Ocak 2008, 08:06

haziran demiş ki:
HeartBreaker demiş ki:Yaw Haziran.. o kadar zaman harcayıp uğraş verelim filmi herkes izleyebilsin diye.. rapidshare ile uğraşmasın diye.. Ama ne bir izleyen var ne bir eleştiren veya yorum yapan... Hani beğenmeseler en azından eleştirirler.. Yok kimse izlemek istemiyor anlaşılan.. Boşa uğraştık google videos'a atacaz diye... :D

Bana kalırsa yorum yapacak kelime bulamadılar heralde yada daha görmeyenler var belkide Rolling Eyes
oooo Yorum yapılacak o kadar çok şey var ki... Bunu bir başkası yapmış olsaydı sanırım koca bir A4 kağıt dolusu yorum yazardım :D hehe
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Kalanın Adı Yok Empty slm

Mesaj  pashacaner Perş. 03 Ocak 2008, 23:11

sitenin yenilerindenim. daha tıklamadığım bir sürü konu başlığı var dolayısıyla filmi yeni gördüm. bana göre ilk çekilen kısa filmin çok kötü olması gerekir. hatta bir süre sonra izlediğinde utancından yerin dibine girmelisin. neden böyle diyorum, çünkü ilk filmin amacı hataları görebilmektir ve ne kadar basit çekilirse o kadar net bir geri bildirim alırsın. bu açıdan filmde beğenmediğim tek yön biraz karmaşık olması. bu film gelişim merdiveninin ilk basamağı. çekimleri beğendim. işin içinde yetenekli ve yaratıcı insanlar var. ama dediğim gibi ilk film olacaksa basit olmalı. kısa film zaten doğası itibariyle zordur. 120 dakikalık bir film değildir ki rahat rahat konuyu anlatasın.. 10 dakikanın içinde vermen gereken mesajı net bir biçimde vermen gerekir. emeğinize sağlık..!
pashacaner
pashacaner
Daha Yeni
Daha Yeni

Meslek : filozof

Mesaj  Joker Cuma 04 Ocak 2008, 05:24

aefx demiş ki:Ehehe hocam ben daha yeni gördüm bu başlığı Smile işlerden dolayı daha yeni girebiliyorum ben önceden izlemiştim zaten ve çok beğenmiştim ve hatta benim kısa filme ilgi duymama sebep olan çalışmadır ondan öncesinde kısa filmlere çok fazla bir sempatim yoktu ama şu an var ve kısa film hakkında bilgiler ediniyorum bunun içinde ayrıca teşekkür borçluyum sanırım ellerinize sağlık hakikaten çok iyi bir çalışma ama keşke devamınıda getirseydiniz yarım bırakmasaydınız ekiple işleri Rolling Eyes

Bu güzel sözlerin için teşekkür ederim arkadaşım. Bir şekilde etkileyebildiysek ne mutlu bize. Ekip devam ediyor çalışmalarına. Ben şehir değiştirdiğimden ayrılmak durumunda kaldım. Ekip sağlam.. TRT'den ve sinema dünyasından büyük isimler geldi bizlere eğitim verdi. 30 yıllık TRT kameramanı geldi beta cam dersi verdi.. Adana'da olup da bu ekibe katılanlar çok şanslı. Hem eğitim hem birliktelik.. hem de ücretsiz... İstanbul'da bir bulamadım böyle ekip. Herkes az birşey de bilse bildiğini parayla satmaya kalkıyor.. ne kadar yazık yahu...
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj  Joker Cuma 04 Ocak 2008, 05:27

pashacaner demiş ki:sitenin yenilerindenim. daha tıklamadığım bir sürü konu başlığı var dolayısıyla filmi yeni gördüm. bana göre ilk çekilen kısa filmin çok kötü olması gerekir. hatta bir süre sonra izlediğinde utancından yerin dibine girmelisin. neden böyle diyorum, çünkü ilk filmin amacı hataları görebilmektir ve ne kadar basit çekilirse o kadar net bir geri bildirim alırsın. bu açıdan filmde beğenmediğim tek yön biraz karmaşık olması. bu film gelişim merdiveninin ilk basamağı. çekimleri beğendim. işin içinde yetenekli ve yaratıcı insanlar var. ama dediğim gibi ilk film olacaksa basit olmalı. kısa film zaten doğası itibariyle zordur. 120 dakikalık bir film değildir ki rahat rahat konuyu anlatasın.. 10 dakikanın içinde vermen gereken mesajı net bir biçimde vermen gerekir. emeğinize sağlık..!

Söylediklerine tamamiyle katılıyorum arkadaşım. Ekipteki birçok insanın (ben dahil) ilk filmi değil belki ama ekip olarak (15-20 kişi) yapılan ilk film. Dolayısıyla ilk filmlerde yaşanan bütün hatalar tekrarlanıyor. Bilen insanlar bile bir yere kadar müdehale edebiliyor. Çok fazla hatası var montajın da konunun da bazı açıların da... ama yine de dediğin gibi ilk film grubunda hissediyoruz.. Bundan sonra çekilen filmlerde aynı hatalar yapılmıyordur eminim. Gerçi montaj işini yapan kişinin yeterliliği nedir bilmiyorum filmlerini görmedim ama umarım olumlu yolda ilerlemişlerdir...
Zaman ayırıp izlediğin ve düşünceni paylaştığın için teşekkürler. Senin de varsa kısa filmlerin izlemek isterim...

Saygılar..
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj  Joker C.tesi 05 Ocak 2008, 06:24

aefx demiş ki:Bahadır hocam ekibiniz anladığımıza göre gerçekten sağlammış ama dert etmeyin amerikadada güzel imkanlar bulursunuz orda bu işin okulları var daha performanslı çalışabilirsiniz bana kalırsa Rolling Eyes
Sağolasın. Evet ekim güzeldi.. Türkiye'nin en iyi ekibi değildi belki ama birşeylere başlamak için vasatın üstüne çıkan bir ekipti. Herkeste azim ve istek vardı. 30 kişi başlayıp 15 kişi çekirdek kadroya kadar düşmüştü benden sonra biraz daha düşmüş çekirdek ama ekip sürekli 20'nin üzerinde yeni gelenlerle...

Ben burada ayaklarımın üzerine sağlam basacak düzeye gelene kadar filmle uğraşamayacam. 1-2 ayım daha var.. Ama ondan sonra büyük ihtimal ben Türkiye'deyken gelen yönetmenlik teklifini değerlendirmek için çalışacam. Biraz geç oldu artık istemeyebilirler ama yine de şansımı deniyecem. Set ekipmanları sağlam çünkü.. Onlardan yararlanmak lazım.. Bir Canon XL2 ile çekim yapmak güzel olurdu :D
Joker
Joker
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi