After Effects, Photoshop Dersleri, 3DS Max Bilgi Paylaşım Forumları
Şu an ya üyemiz değilsiniz yada giriş yapmadınız, tüm imkanlarımızdan yararlanamıyorsunuz!
Üyemiz iseniz aşağıdaki bağlantılarımızdan Giriş yaparak, üyemiz değilseniz Kayıt olarak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.

Join the forum, it's quick and easy

Şu an ya üyemiz değilsiniz yada giriş yapmadınız, tüm imkanlarımızdan yararlanamıyorsunuz!
Üyemiz iseniz aşağıdaki bağlantılarımızdan Giriş yaparak, üyemiz değilseniz Kayıt olarak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Yıldız Sinema Günleri
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptySalı 25 Ocak 2022, 16:12 tarafından ytusinema

» epic games reklamı
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptyPerş. 12 Eyl. 2019, 14:02 tarafından ainoslu.22

» Hesap silimi ya da banlanma
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptyC.tesi 31 Ağus. 2019, 09:04 tarafından gariban

» 10. Yıldız Kısa Film Festivali Geliyor!
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptyPaz 14 Mayıs 2017, 10:38 tarafından ytusinema

» After Effects Uzmanı Aranıyor (Ankara)
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptyCuma 14 Nis. 2017, 13:58 tarafından Kün Medya Yapım

» İÇERİ BAK LÜTFEN KAFAYI YİCEM
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptySalı 11 Nis. 2017, 10:55 tarafından korsankirici

» After Effects - Neon Text Efekti - Ders 8
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:32 tarafından theyamak

» After Effects - Tanıtım Animasyonu Kurumsal - Ders 7
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:31 tarafından theyamak

» After Effects - Retro Intro Yapımı - Ders 6
Flasha xml den veri çekmek yardım ? EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:31 tarafından theyamak

Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 70 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 70 Misafir :: 2 Arama motorları

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 1614 kişi Paz 10 Tem. 2016, 20:42 tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 12710 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: ceren0

Kullanıcılarımız toplam 60796 mesaj attılar bunda 6689 konu
En iyi yollayıcılar
haziran
Flasha xml den veri çekmek yardım ? Vote_lcapFlasha xml den veri çekmek yardım ? Voting_barFlasha xml den veri çekmek yardım ? Vote_rcap 
boronzox
Flasha xml den veri çekmek yardım ? Vote_lcapFlasha xml den veri çekmek yardım ? Voting_barFlasha xml den veri çekmek yardım ? Vote_rcap 
Hale
olivon
render
alpino
Joker
aloha34
mobidik
ypr

Anahtar-kelime

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde After Effects, Photoshop Dersleri, 3DS Max Bilgi Paylaşım Forumları adresi saklayın ve paylaşın

Flasha xml den veri çekmek yardım ?

2 posters

Flasha xml den veri çekmek yardım ? Empty Flasha xml den veri çekmek yardım ?

Mesaj  wonderfullchild Çarş. 27 Ocak 2010, 21:06

Flash'a xmlden veri çekmek aradım o kadar ama bulamadım yardım edebilecek varmı çok acil lütfen..
as3 olmalı ama :S şimdiden teşekkürler.
wonderfullchild
wonderfullchild
Şimdilik Azimli
Şimdilik Azimli

Meslek : öğrenci
Kullandığınız Programlar : zzz

Flasha xml den veri çekmek yardım ? Empty Geri: Flasha xml den veri çekmek yardım ?

Mesaj  yalnizkurt09 Cuma 14 Mayıs 2010, 23:14

Arkadasım as bilgim çok yok hele hele as3 hiç yok ama söle bi şeyler var elimde ins yardımı olur;

_____________ALINTIDIR_______________________________________________:

Flash AS3 ile XML den veri çekme.

Flash'da dinamik veri oluşturmak mümkündür. Dinamik veri derken gösterilecek bilginin sürekli güncel kalması ve bu güncellemeninde otomatik olarak bir dosyadan yapılmasının sağlanması olayıdır.

Birlikte bir uygulama yapacağız ve bu uygulamayla XML dosyadan resimleri çektireceğiz.
Flash' da kod yazmak için kolaylık olması açısında flash develop editörünü kullanıyorum.

Projeye hazırlık.

* Flash dosyasının hazırlanışı
* Flash Develop dosyasının hazırlanışı
* XML dosyamızı hazırlanışı
* Resimlerin ayarlanışı
* Kodlamaya geçiş

*Flash dosyasının hazırlanışı

Öncelikle flash programımızı açıyoruz. Yeni bir document oluşturuyoruz. Bu dosyayı xmlVeriCekme.fla olarak kayıt ediyoruz.

Not:Kayıt ettiğimiz dosyanın bulunduğu klasörde XML, .as, .fla dosyalarımız olacak.

* Flash Develop dosyasının hazırlanışı

o Flash develop editörümüzü açıyoruz.
o File -> New -> AS3 Document seçiyoruz. Gördüğünüz gibi yeni bir as3 dosyası oluşturuldu.
o public class'ımızı public class xmlVeriCekme extends MovieClip şeklinde ayarlıyoruz.
o Akışı başlatacak fonksiyonumuzu oluşturuyoruz. public function xmlVeriCekme ():void
o dosyamızı .fla dosyamızın bulunduğu klasöre kayıt ediyoruz.
o flash dökümanımıza gelerek class ismini as dosyamızın ismini veriyoruz. Yani xmlVeriCekme olarak tanıtıyoruz.

Gördüğünüz gibi .fla ve .as dosyalarımızı oluşturduk.

* XML dosyamızın hazırlanışı

XML dosyamızı hazırlamak için notepad editörünü kullanabiliriz. Yapıyı aşağıdaki gibi hazırlayalım.
XML dosyamız :
------------------------------------
<root rootpath="img">
<node path="001.jpg" adresi="http://www.byhasanusta.com">
<node path="002.jpg" adresi="http://www.byhasanusta.com">
<node path="003.jpg" adresi="http://www.byhasanusta.com">
<node path="004.jpg" adresi="http://www.byhasanusta.com">

</node>
</node></node></node></root>
-----------------------------------------

Dosyamızı .as, .fla dosyalarımızın yanına xmlVeriCekme.xml olarak kayıtedelim. Ben burada sadece 4 adet resim için XML dosyası hazırladım dilerseniz bu sayıyı artabilirsiniz. Hiç problem olmayacaktır.

* ayarladığımız 4 adet resmi dosyalarımızı koyduğumuz klasörün altında img klasörü açalım ve buraya atalım. Resimlerimizin aynı boyutta olması daha iyi olacaktır.

klasör yapımız aşağıdaki gibi olacaktır.

Flasha xml den veri çekmek yardım ? XmlVeriCekme1

*Sıra geldi kodlamaya geçiş.

* Özetle bunları yapacağız;
o XML dosyamızı yükleyeceğiz
o XML dosyamızın içerisindeki dosya yolunu kullanarak loader nesnesi ile image dosyalarımızı çekicez
o Bunları teker teker sahnemize eklyeceğiz.
o Ve animasyon yapacağız.
* Flash develop editörümüze gelelim. Aşağıdaki kodlamayı yapalım. Kod' ların yanında açıklamalarını yazdım

--------------------------(baştaki numaralar as nin satır numaraları onları si)-----------l
001 package
002 {
003 import flash.display.Loader;
004 import flash.display.MovieClip;
005 import flash.events.Event;
006 import flash.net.URLLoader;
007 import flash.net.URLRequest;
008 import fl.transitions.Tween;
009 import fl.transitions.TweenEvent;
010 import fl.transitions.easing.*;
011
012
013 public class xmlVeriCekme extends MovieClip
014 {
015 public var xmlResim:XML; //genel kullanım için öncelikle bir xmlResim Değişkeni tanımlıyoruz.
016 public var xmlResimUzunlugu:int; //xmlResim nesnemizin uzunluğunu tutmak için tanımlama yaptık.
017 public var frame:uint = 0; //frame' i dinlemek için "frame" değişkeni tanımlıyoruz ve 0' ıncı kareden başlamasını istiyoruz.
018 public var resimLoader:Loader; //Resim yükleme için Loader nesnesi tanımlıyoruz.
019 public var a:uint = 0; //Bu değişken ile kaçıncı resimde olduğumuzu tespit edeceğiz.
020 public var rootPath:String; //XML dosyamızdaki resimlerin hangi klasörden çekileceğini bulmak için tanımlanan string değişkeni.
021
022 public function xmlVeriCekme ():void
023 {
024 //xml dosyamızı çağırmak için URLLoader nesnesi tanımlıyoruz.
025 //URLLoader : text tabanlı dosyaları çağırmak amaçlı kullanılır.
026 //Loader : resim içerikli dosyaları (.jpg, .png) gibi çağırmak için kullanılır.
027 //URLLoader dosyasına request nesnesini atıyoruz.
028 //URLRequest içeriğindeki dosyamızı URLLoader nesnesine taşır.
029
030 var xmlLoader:URLLoader = new URLLoader (new URLRequest("image/ornekler/xmlVeriCekme.xml"))
031
032 //xmlLoader nesnemiz yüklendiğinde ilgili fonksiyonu çalıştırıyoruz
033 xmlLoader.addEventListener(Event.COMPLETE, xmlLoaderYuklendi);
034
035
036 }
037
038 public function xmlLoaderYuklendi (evt:Event):void
039 {
040 //Tanımladığımız xml nesnesine xmlLoader'a yüklenen dosya içeriğini atıyoruz.
041 //Bunun için yeni bir XML nesnesi oluşturduk (new XML)
042 //Şu andan itibaran xmlResim nesnemizin içerisinde bizim XML dosyamızın içeriği bulunmakta.
043 xmlResim = new XML (evt.target.data);
044 //XmlResim dosyamızın içindeki node' ların uzunluğunu xmlResimUzunlugu değişkenimize atıyoruz.
045 xmlResimUzunlugu = xmlResim.node.length();
046
047 //Resim klasörüne erişiyoruz.
048 rootPath = xmlResim.@rootPath;
049
050 //Bu aşamda resimlerimize animasyon vermiyeceksek for döngüsü ile sahnemize eklyebiliriz.
051 //Fakat bu örnekte animasyon kullanacağımızdan Yani resimleri teker teker görmek istediğimizden dolayı
052 //ENTER_FRAME Event' ından yararlanacağız.
053
054 //Sahneye EnterFrame Event tanımlıyoruz.
055 addEventListener(Event.ENTER_FRAME, resimleriEkle)
056
057
058 }
059
060 function resimleriEkle(evt:Event):void
061 {
062 frame += 1; //sahnemiz hareket halinde iken her seferinde frame değişkenimizi 1 arttıryoruz.
063
064 if (frame == 1) //frame bir de dosya yüklemesi yapacağız.
065 {
066 //Tanımladığımız resimLoader nesnesinden yeni bir tane oluşturup dosyamızın yolunu bildiriyoruz.
067 // dosyamızın yolu resimXML nesnemizde kayıtlı.
068 resimLoader = new Loader () ;
069 resimLoader.load(new URLRequest(rootPath + xmlResim.node[a].@path));
070
071 //yüklenen resmi sahneye eklemek için resimYuklemeTamam fonksiyonundan yararlanıyoruz.
072 resimLoader.contentLoaderInfo.addEventListener(Event.COMPLETE, resimYuklemeTamam);
073
074
075
076 }
077 if (frame == 120) //yani 5 sn. sonra yüklediğimiz dosyayı kaldıracağız.
078 {
079 //Yüklenen resmi sahneden kaldırıyoruzki yeni resim geldiğinde üstüne binmesin.
080 removeChildAt(0)
081 //Bir sonraki resmi yüklemek için a değişkenini 1 arttırıyoruz.
082 a += 1;
083
084 //frame' i sıfırlıyoruz ki olaylar tekrarlansın.
085 frame = 0;
086
087 //eğer a değişkeni xmlResim dosyamızın node uzunluğuna geldiyse.
088 //yani resimler bittiyse. Tekrar baştan başlatıyoruz.
089 if (a == xmlResimUzunlugu)
090 {
091
092 a = 0;
093
094 }
095 }
096 }
097
098 function resimYuklemeTamam (evt:Event):void
099 {
100 //Resim taşmasını engellemek için resim yüklendikten sonra boyutlarını
101 //sahne boyutuna göre ayarlıyoruz.
102 resimLoader.width = stage.stageWidth;
103 resimLoader.height = stage.stageHeight;
104
105 //animasyon yapacağımızdan dolayı sahnede gözükmeyen bir yere ekliyoruz. Yani soltaraftan -700 uzaklıkta.
106 resimLoader.x=-700;
107
108 //sahneye ekliyoruz. Ama şu an gözükmüyor. Çünkü x=-700 verdik.
109 addChild (resimLoader)
110
111 //animasyon fonksiyonuna yönlendiriyoruz.
112 animasyonYap();
113 }
114
115 function animasyonYap():void
116 {
117 //Yeni bir tween tanımlıyoruz. Bu tween resimLoader' ın x pozisyonunu -700'den 0'a getirecek ve
118 //bunları 2 saniyede yapacak. Bunları yaparken Bounce.easeOut efekti uygulayacak. Yani çarpıp geri gelme.
119 var tw1:Tween = new Tween (resimLoader,"x",Bounce.easeOut,-700,0,2,true);
120
121 //Animasyon bittiğinde animasyonBitti fonksiyonunu çalıştıracağız.
122 tw1.addEventListener(TweenEvent.MOTION_FINISH,animasyonBitti)
123
124 }
125
126 public function animasyonBitti(evt:TweenEvent):void
127 {
128 //Bu fonksiyonda resimLoader nesnemizi sahneden sağ taraftan çıkartacaktır.
129 //Bütün bunlar 4 sn. içinde olacak. Beşinci saniyede olaylar tekrarlanmaya başlayacak.
130 //EnterFrame Event 'den dolayı.
131 var tw2:Tween = new Tween (resimLoader,"x",Bounce.easeIn,0,700,2,true);
132
133 }
134
135 }
136
137 }

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Flash AS3 ile XML' den veri çekme olayını tamamlamış olduk.

_________________________________________________________________________________________
Tekrardan hatırlatıyorum ALINTIDIR........
Alıntı olduğu için biraz karşık olsu ama ins işine yarar.

__________________________----------------SELAMETLE----------------__________________________
yalnizkurt09
yalnizkurt09
Şimdilik Azimli
Şimdilik Azimli

Meslek : Öğrenci
Kullandığınız Programlar : NVidia Kontrol paneli

- Similar topics