After Effects, Photoshop Dersleri, 3DS Max Bilgi Paylaşım Forumları
Şu an ya üyemiz değilsiniz yada giriş yapmadınız, tüm imkanlarımızdan yararlanamıyorsunuz!
Üyemiz iseniz aşağıdaki bağlantılarımızdan Giriş yaparak, üyemiz değilseniz Kayıt olarak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.

Join the forum, it's quick and easy

Şu an ya üyemiz değilsiniz yada giriş yapmadınız, tüm imkanlarımızdan yararlanamıyorsunuz!
Üyemiz iseniz aşağıdaki bağlantılarımızdan Giriş yaparak, üyemiz değilseniz Kayıt olarak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Yıldız Sinema Günleri
RunoFire EmptySalı 25 Ocak 2022, 16:12 tarafından ytusinema

» epic games reklamı
RunoFire EmptyPerş. 12 Eyl. 2019, 14:02 tarafından ainoslu.22

» Hesap silimi ya da banlanma
RunoFire EmptyC.tesi 31 Ağus. 2019, 09:04 tarafından gariban

» 10. Yıldız Kısa Film Festivali Geliyor!
RunoFire EmptyPaz 14 Mayıs 2017, 10:38 tarafından ytusinema

» After Effects Uzmanı Aranıyor (Ankara)
RunoFire EmptyCuma 14 Nis. 2017, 13:58 tarafından Kün Medya Yapım

» İÇERİ BAK LÜTFEN KAFAYI YİCEM
RunoFire EmptySalı 11 Nis. 2017, 10:55 tarafından korsankirici

» After Effects - Neon Text Efekti - Ders 8
RunoFire EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:32 tarafından theyamak

» After Effects - Tanıtım Animasyonu Kurumsal - Ders 7
RunoFire EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:31 tarafından theyamak

» After Effects - Retro Intro Yapımı - Ders 6
RunoFire EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:31 tarafından theyamak

Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 25 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 25 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 1614 kişi Paz 10 Tem. 2016, 20:42 tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 12710 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: ceren0

Kullanıcılarımız toplam 60796 mesaj attılar bunda 6689 konu
En iyi yollayıcılar
haziran
RunoFire Vote_lcapRunoFire Voting_barRunoFire Vote_rcap 
boronzox
Hale
olivon
render
alpino
Joker
aloha34
mobidik
ypr

Anahtar-kelime

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde After Effects, Photoshop Dersleri, 3DS Max Bilgi Paylaşım Forumları adresi saklayın ve paylaşın

RunoFire

4 posters

Beğenilme Oranı

RunoFire Vote_lcap60%RunoFire Vote_rcap 60% 
[ 3 ]
RunoFire Vote_lcap40%RunoFire Vote_rcap 40% 
[ 2 ]
RunoFire Vote_lcap0%RunoFire Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
RunoFire Vote_lcap0%RunoFire Vote_rcap 0% 
[ 0 ]

Toplam Oylar : 5
Back

RunoFire Empty RunoFire

Mesaj  haziran C.tesi 13 Ara. 2008, 01:01

Öncelikle bu güzel dersi hazırlayan Runo Design'e teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar beğeneceğinizi tahmin ettiğim bir ders hazırladım hazırladığım bu ders sonunda ulaşmak istediğimiz sonucu aşağıdaki resimde görebiliyorsunuz. Dilerseniz başlayalım…

Önizleme
RunoFire Image1rr5

1-Arka Plan
Araç paletimizden Gradient Tool (G) u seçiyoruz ve radial gradient seçeneğini seçiyoruz ardından renkleri ayarlamak için renk paletinin üstüne tıklıyoruz ve (#5c3d09 / #1f1409) parantez içinde vermiş olduğum renk kodlarını yazıyoruz.Tabi bunlar benim seçimim siz istediğiniz renkte çalışma yapabilirsiniz. Bu adımdan sonra ekran görüntümüz aşağıdaki gibi olmalı…

RunoFire Image2hx4

Texture Ekleme
Evet şimdi çalışmamıza biraz detay vermeye başlıyoruz. Sade renklerden oluşan arka planımızı daha fazla öne çıkarmak için dokumuzu arka planımıza ekliyoruz. Benim kullandığım dokular Şuradan indirip kullanabilirsiniz. Dokumuzu çalışma alanımıza ekledikten sonra Blend Mode seçeneğini Overlay yapıyoruz ve çıkan görüntümüz aşağıdaki gibi oluyor.

RunoFire Image3xm3

Texturizer
Yukarıda da göründüğü gibi etkileyici bir arka plan çalışması oldu diyebiliriz, fakat ben biraz daha detaya inip gerçek bir etki yaratmak için arka planımıza biraz pürüz eklemek istiyorum. Hemen yeni bir layer açıyoruz ve rengini (#665011) kahverengi olarak ayarlıyoruz. Ve daha sonra menümüzden Filter > Texture > Texturizer yolunu takip edip aşağıdaki ayarları uyguluyoruz. Dokuyu ekledikten sonra Blend Mode seçeneğini Overlay olarak seçiyoruz. Çalışmamızın geldiği durumu resimde geörebilirsiniz…

RunoFire Image4vt3

RunoFire Image5mx3

Sıcak etkisi
Evet artık arka planımızı hazırladık sayılır, şimdi çalışmamızda alev materyali kullanacağımız için ve bu alevler yazımızın üstünde olacağı için yazının alt tarafı biraz soğuk olmalı diye düşündüm ve hemen yeni bir layer açıp layer ın rengini (#4b4f3b) olarak ayarlıyoruz . Daha sonra layer ımıza Layer Mask ekliyoruz. Ve Gradient Tool u seçip çalışma alanımızın yarısına kadar sürükleyip bırakıyoruz. Daha sonra Blend Mode u Color olarak seçiyoruz ve Opacity ayarınıda E olarak ayarlıyoruz.Ve çalışma alanımızın çevresi resimde gözüktüğü gibi mat renkte yani biraz soğuk oluyor.

RunoFire Image6ct6

2-Yazi Efekt
Arkadaşlar artık arka planımız hazır olduğuna göre yazımızı yazıp efektleri uygulamanın zamanı geldi. Yazımızı istediğimiz büyüklükte ve istediğimiz fontu seçerek (#cb9328) renginde yazıyoruz.Yazdıktan sonra Blend Mode seçeneğini Linear Dodge(Add) şeklinde işaretleyip Opacity ayarını %8 olarak belirtiyoruz.

Ekran görüntümüz aşağıdaki gibi olmalı…

RunoFire Image7me1

Yazi Efekt
Şimdi yazdığımız yazıyı Duplicate ediyoruz. İmage > Duplicate (Ctrl D) yolunu izliyoruz. Ve bu yazımızın rengini (#5e3f1c) şeklinde ayarladıktan sonra Blend Mode u Overlay olarak ayarlayarak ardından Opacity ayarını p yaparak bu aşamayı bitiriyoruz. Ekran görüntümüz aşağıdaki gibi olmalı…

RunoFire Image8rh7

Yazi Efekt
Evet arkadaşlar yazımızı tekrar Duplicate ediyoruz bir önceki adımda kısa yolunu ve menüdeki yolunu yazmıştım. Yazımızı bir kez daha kopyaladıktan sonra rengini biraz daha sarıya kaçan bir renkte alıyoruz (#cb9328). Ardından bu layer ımıza Layer Mask ekliyoruz, ekledikten sonra Gradient Tool ile aşağıdan yazımızın yarısına kadar sürükleyip bırakıyoruz.Daha sonra Blend Mode seçeneğini Linear Dodge (Add) olarak ayarlayıp Opacity değerinede 0 veriyoruz. Bu adımdaki son işlem olarakta bu layerımızı diğer kopyaladığımız yazı layerlarının üstünde olmasına dikkat ediyoruz aksi takdirde istenilen sonuca varamayız.

Ekran görüntüsü şu şekilde olmalı…

RunoFire Image9qt4

Yazi Efekt
Sıradaki adımımızda tekrar yazımızı Duplicate ediyoruz ve ardından rengini siyah yapıyoruz.Daha sonra Filter > Blur > Gaussian Blur yolunu takip ediyoruz. Size bir uyarı vericek resmi Resterize Type a dönüştürmek istiyor musunuz? Bu çıkan uyarıya evet diyoruz. Ve karşımıza Gussian Blur penceresi geliyor buradan Radius değerini 4px olarak ayarlayıp tamam diyoruz. Gördüğünüz üzere yazımın fluğ bir hal aldı. Sıradaki adımda text layer larımızdan herhangi birine Ctrl tuşuna basılı tutarak tıklıyoruz, burada önemli olan olay şudur seçili olan layer siyah layer olmalıdır. Ctrl tuşuna basarak tıkladığınız yer ise harhangi bir text layerının ikonu olmalıdır.Eğer doğru yaparsanız yazımızı seçili duruma getirmiş olacak.yazmızı seçtikten sonra üstündeki bulanıklığın gitmesi için Delete tuşuna basıyoruz.

RunoFire Image10ni7

Yazi Efekt
Şimdi bu gölge layerına Layer Mask ekliyoruz ve tekrar yazımıza uyguladığımız gibi Gradient Tool ile aşağıdan yazımızın yarısına kadar sürükleyip bırakıyoruz.Ekran görüntümüz şu şekilde olmalı…

RunoFire Image11ya0

Yazi Efekt
Arkadaşlar şimdiki adımımızda yazımıza güzel bir gölge eklemiştik o layer ımızı tekrar Duplicate ediyoruz. Daha sonra Smudge Tool (R) aracını seçerek yazımızın üstünde dağıtıyoruz. Resimde de gördüğümüz gibi…

RunoFire Image12rs6

Yazi Efekt
Evet yazımızın iskeleti oluşmaya başladı şimdi yazmıza biraz parlaklık ve ışık ekleyelim. Yazı layer larımızdan birini Duplicate ederek yazı layerlarımızın en üstüne getiriyoruz. Ardından yazımızın rengini (#dc9a08) olarak atıyoruz. Şimdi yazımız sarı renkte oldu. Filter > Blur > Gaussian Blur yolunu takip ederek Radius 8px yapıp ok tuşuna basıyoruz. Ve bu layerımızın Blend Mode seçeneğinide Soft Light olarak ayarlıyoruz.Ve bu layer ımızada Layer Mask ekliyoruz ve yukarıdan yazımızın yarısına kadar Gradient Tool ile çekip bırakıyoruz.Ekran görüntümüz bu şekilde olmalı…

RunoFire Image13bk7

Yazi Efekt
Şimdi arkadaşlar yazı layerlarından birini tekrar kopyalayıp rengini (#dc9a08) olarak ayarlıyoruz. Daha sonra Layer > Rasterize > Type yolunu izleyerek yazımızı grafik haline çeviriyoruz. Yazımız artık grafik oldu ve biz layerımıza Ctrl tuşuna basılı tutarak tıklıyoruz ve layerımız seçili hal alıyor. Daha sonra Select > Modify > Contract yolunu izliyoruz ve çıkan pencereye 1 yazıp ok diyoruz. Ve Delete tuşuna basıyoruz sonucu daha net görücez görüntümüzde. Son olarak bu layer ımızın Blend Mode unu Overlay olarak ayarlıyoruz. Ve görüntümüz aşağıda. Gördüğümüz gibi yazımıza border oluşturmuş olduk…

RunoFire Image14il8

Yazi Efekt
Son olarak alt tarafa istediğimiz yazıyı yazıp yazımızla ilgili işlemleri bitirmiş oluyoruz…

RunoFire Image15ir2

4-Alevler
Arkadaşlar yavaş yavaş tamamlanmaya başlıyor efektimiz şimdi yüksek çözünürlüklü alev resimleri bulmamız gerekiyor. Şuradaki siteden “flame” veya “fire” olarak aratırsanız yüksek çözünürlüklü alev resimlerini elde etmiş olucaksınız. Ben bu adımımızda alevleri nasıl ekliceğimizi anlatıcam. Alev resmimizi photoshop ta açtıktan sonra sağ taraftaki layer panelinin bulunduğu kısımda Channels sekmesi var resmimizi açtıktan sonra oraya tıklıyoruz ve Ctrl tuşuna basılı tutarak Red yazan kısmın ikonuna tıklıyoruz. Şu şekilde seçilmiş olucaktır. Şimdi tekrar RGB bölümüne tıklıyoruz ve alev resmimiz eski rengine dönüyor.

RunoFire Image16ie3

Alevler
Daha sonra seçili bölgeyi tutup yazımızın olduğu alana sürükleyip bıraktığımızda artık alev şeklimiz asıl olması gereken çalışma alanında bulunuyor…

RunoFire Image17gi0

Alevler
Daha sonra bu alev resimlerini istediğiniz gibi keserek yazınıza uygun hale getiriyorsunuz. Ve yazımıza yerleştirdiğimiz alev resimlerinin hepsini bir kez Duplicate ediyoruz, Filters > Blur > Gaussian Blur yolunu izleyerek ve Radius değerini 3px vererek Opacity ayarınıda  olarak ayarlıyoruz. Böylece Alevlerimiz daha parlak görünüyor…

RunoFire Image18di9

5-Son Rötuş
Evet son olarak en üste bir layer açıyoruz ve Gradient tool ile Radial Gradient uyguluyoruz. Blend Mode kısmını Overlay olarak ayarlayıp Opacity değerini @ yapıyoruz. Böylece dikkati yazımızın etrafında toplamış bulunuyoruz…

RunoFire Image19vr8

Ve Sonuç
RunoFire Image20ky8

Bu güzel ders için Runo Design'e tekrar teşekkürler.

En son haziran tarafından Perş. 13 Ağus. 2009, 03:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
haziran
haziran
Admin
Admin

Meslek : Admin! :D
Kullandığınız Programlar : After Effects, Premiere, Photoshop, Dreamweawer, (Birazda illustrator, Flash, Edius, Cinema4D, Max)

RunoFire Empty Geri: RunoFire

Mesaj  haziran C.tesi 13 Ara. 2008, 08:06

İlk yorumu ben yapim :D

Eline sağlık RunoDesign gerçekten güzel ve etkileyici bir ders :GOODs: Aralarda vakit buldukça devamını getirmeyi unutmazsın umarım :D

Not: Yalnız büyük resimlerde imageshack sitesine yükleyince sağ taraftan bir kısmını yemiş nedense sebebini anlayamadım :shock:
haziran
haziran
Admin
Admin

Kullandığınız Programlar : After Effects, Premiere, Photoshop, Dreamweawer, (Birazda illustrator, Flash, Edius, Cinema4D, Max)

Mesaj  RunoDesign C.tesi 13 Ara. 2008, 10:56

haziran demiş ki:İlk yorumu ben yapim :D

Eline sağlık RunoDesign gerçekten güzel ve etkileyici bir ders :GOODs: Aralarda vakit buldukça devamını getirmeyi unutmazsın umarım :D

Not: Yalnız büyük resimlerde imageshack sitesine yükleyince sağ taraftan bir kısmını yemiş nedense sebebini anlayamadım :shock:

Umarım anlatımdan kaynaklanan zorluklar yaşanmaz.Herşeyi anlatmaya çalıştım yorumun için teşekkür ederim.
RunoDesign
RunoDesign
O Artık Bir Kalfa
O Artık Bir Kalfa

Meslek : Web & Grafik Tasarım

Mesaj  haziran C.tesi 13 Ara. 2008, 14:53

RunoDesign demiş ki:Umarım anlatımdan kaynaklanan zorluklar yaşanmaz.Herşeyi anlatmaya çalıştım yorumun için teşekkür ederim.

Zorluk olacağını sanmıyorum gayet açıklaycı anlatmışsın bence Cool
haziran
haziran
Admin
Admin

Mesaj  Shekerphare C.tesi 13 Ara. 2008, 17:59

Fazlasıyla iyi olmuş teşekkürler eline sağlık.
Yine böyle güzel ve değişik çalışmaları ve dersleri ben ve arkadaşlarımız bekleyecektir diyerek tekrar teşekkür ediorum =)
Shekerphare
Shekerphare
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Meslek : Web-Grafik Tasarım
Kullandığınız Programlar : PS , Vegas , Flash , DW , AutoCAD , CD , AE , FW, Swish

Mesaj  RunoDesign C.tesi 13 Ara. 2008, 18:04

Shekerphare demiş ki:Fazlasıyla iyi olmuş teşekkürler eline sağlık.
Yine böyle güzel ve değişik çalışmaları ve dersleri ben ve arkadaşlarımız bekleyecektir diyerek tekrar teşekkür ediorum =)
Beğenmenize sevindim.Fırsatım oldukça ders hazırlamaya çalışıcam fakat anlatımdan şikayeti olan arkadaşlar olursa bana iletsinler lütfen böylelikle düzeltme şansı vermiş olursunuz bana.
RunoDesign
RunoDesign
O Artık Bir Kalfa
O Artık Bir Kalfa

Meslek : Web & Grafik Tasarım

Mesaj  boronzox Paz 18 Ocak 2009, 02:31

Harika ders ellerine sağlık modum
boronzox
boronzox
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Varsa Çalıştığınız Firma : Friilens
Meslek : Moşın Dizaynır
Kullandığınız Programlar : After Effects CS4

Mesaj  Misafir Ptsi 21 Haz. 2010, 18:04

Runa Design teşekkürler, ders güzel lakin bazı yerleri beceremediğim icin yapamadım özellikle şu layer mask olayını çözemedim, öğrendiklerim oldu channels bölümünden yalnızca kırmızı renk tonlarını alma olayı cok pratik ve güzel, birde layer mask vs. ile oluşturulan bölümü yanlızca Blending Options dan elde ettim aynısı kadar olmasada..bu verdiğin linkte senin kullandığın alevleri bulamadım diğer alevlerde oturmadığı icin alev eklemedim..

ama bu dersi çalışırken arka plan ve ışıklar güzel durdu bende, bunu resim arşivlerimin arasına ekledim Smile ...

RunoFire 76316852222430750127
Anonymous
Misafir
Misafir

- Similar topics