After Effects, Photoshop Dersleri, 3DS Max Bilgi Paylaşım Forumları
Şu an ya üyemiz değilsiniz yada giriş yapmadınız, tüm imkanlarımızdan yararlanamıyorsunuz!
Üyemiz iseniz aşağıdaki bağlantılarımızdan Giriş yaparak, üyemiz değilseniz Kayıt olarak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.

Join the forum, it's quick and easy

Şu an ya üyemiz değilsiniz yada giriş yapmadınız, tüm imkanlarımızdan yararlanamıyorsunuz!
Üyemiz iseniz aşağıdaki bağlantılarımızdan Giriş yaparak, üyemiz değilseniz Kayıt olarak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Yıldız Sinema Günleri
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptySalı 25 Ocak 2022, 16:12 tarafından ytusinema

» epic games reklamı
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptyPerş. 12 Eyl. 2019, 14:02 tarafından ainoslu.22

» Hesap silimi ya da banlanma
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptyC.tesi 31 Ağus. 2019, 09:04 tarafından gariban

» 10. Yıldız Kısa Film Festivali Geliyor!
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptyPaz 14 Mayıs 2017, 10:38 tarafından ytusinema

» After Effects Uzmanı Aranıyor (Ankara)
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptyCuma 14 Nis. 2017, 13:58 tarafından Kün Medya Yapım

» İÇERİ BAK LÜTFEN KAFAYI YİCEM
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptySalı 11 Nis. 2017, 10:55 tarafından korsankirici

» After Effects - Neon Text Efekti - Ders 8
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:32 tarafından theyamak

» After Effects - Tanıtım Animasyonu Kurumsal - Ders 7
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:31 tarafından theyamak

» After Effects - Retro Intro Yapımı - Ders 6
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 EmptyPerş. 30 Mart 2017, 15:31 tarafından theyamak

Giriş yap

Şifremi unuttum

Kimler hatta?
Toplam 119 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 119 Misafir

Yok

[ Bütün listeye bak ]

Sitede bugüne kadar en çok 1614 kişi Paz 10 Tem. 2016, 20:42 tarihinde online oldu.
Istatistikler
Toplam 12710 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: ceren0

Kullanıcılarımız toplam 60796 mesaj attılar bunda 6689 konu
En iyi yollayıcılar
haziran
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 Vote_lcapUsta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 Voting_barUsta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 Vote_rcap 
boronzox
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 Vote_lcapUsta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 Voting_barUsta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 Vote_rcap 
Hale
olivon
render
alpino
Joker
aloha34
mobidik
ypr

Anahtar-kelime

Sosyal yer imi

Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde After Effects, Photoshop Dersleri, 3DS Max Bilgi Paylaşım Forumları adresi saklayın ve paylaşın

Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2

Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 Empty Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2

Mesaj  RunoDesign Çarş. 14 Ocak 2009, 15:09

Kural İki: Renklerini sınırla...

Yazı tiplerinizi sınırlamanın son kuralıymış gibi geliyor kulağa değil mi? Aynen! Renklerimizi, yazı tiplerimizle aynı nedenden sınırlamak istiyoruz. Tasarımda kullandığımız renkleri sınırlamak, tasarımımızın daha tutarlı olmasını sağlayacaktır. Yani, her şey uyumlu görünecektir. Aynı bir spor takımının üniforması veya bir şirketin markalaması gibi.

Yazı tipi seçiminde olduğu gibi, renkleri sınırlamak sadece bir rehberdir, kural değildir. Tasarımınızda bir hayli gökkuşağı gibi bir sürü renk kullanabilirsiniz, ve harika görünebilir. Ama bir renklendirme stratejisiyle başlamalı ve buna sonuna kadar uymalısınız. Renklerinizi tasarımınızla uyumlu bir şekilde kullanın.

Yeni başlayanlar için, önce renk değerlerinden bahsedelim. Bir rengin değeri, rengin ne kadar aydınlık veya ne kadar karanlık olduğudur. Bir sarı örneğin, epeyce aydınlıktır. Bir mor epeyce karanlıktır. Tabii ki, bir rengin değer yelpazesi vardır. Örneğin mor, çoğumuzun karanlıkla özdeşleştirerek düşündüğü, ama aynı zamanda oldukça açık değerde bir mor elde edebileceğiniz renktir.

Renk planımı seçerken uyguladığım bir kural: renk planınızda mutlaka renklerin değer yelpazesi olduğundan emin olun. Her tasarımda, kontrastı üretmek için biraz açık renge ve biraz karanlık renge ihtiyacınız olacak. Örneğin, tasarımınızın arkaplanı karanlık ise bir de açık renge ihtiyacınız olacak ki metin rahatça okunabilsin. Ya da tam tersi, açık renk bir arkaplanınız varsa metninizin okunabilmesi için açık bir renk gerekli olacak.

Ayrıca genellikle renk planımı seçerken 2 ila 5 renk seçerim. Seçenek sayısını arttırın ve tasarımda iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Aşağıda bir araya getirdiğim bir renk planının örneği var.

Görebileceğiniz gibi bir karanlık renk, bir orta değerli renk ve bir de açık renk seçtim. Sağa doğru ise her seçtiğim renk için bir değer yelpazesi hazırladım. Projemde palet niyetine kullanacağım renkler, bu koleksiyondaki renkler olacak. Bir kere paletim hazır olduğunda, sadece bu paletteki renkleri kullanmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.
Usta Tasarımcı Olmanın Kuralları 2 Clipimage001qr0.th

Tamam, şimdi kaç tane renk seçeceğimiz ve hangi değerlerde olmaları gerekiyor gibi teknik renk seçimi işlemlerini hallettiğimize göre, sırada ne var? Sırada ne olacağını söyleyeyim, en zor kısım; o 2 ila 5 rengin hangileri olması gerektiğine karar vermek! Şahsen bunu zaman zaman zor bir iş olarak görüyorum. Aşağıda renk planımı yaparken aldığım yardımlar ve teknikler var:
Sıcaklık yelpazesine uyun. Ya tüm sıcak renkleri ya da tüm soğuk renkleri seçin. Sıcak renkler kırmızılar, turuncular, sarılar, kahverengiler vb. Soğuk renkler ise maviler ve morlardır. Ben şahsen, yeşilleri ise nötr olarak görmekteyim. Eğer tüm renklerinizi bir sıcaklık aralığında seçerseniz, büyük ihtimalle uyumlu olacaklardır.

İlham almak için www.colorlovers.com gibi bir siteyi kullanın. Bu mükemmel sitenin tüm olayı renk planlarıyla ilgili. Sayfa sayfa renk planları bulabilirsiniz.
Bir gözünüz etrafta olsun. Her tarafınızda renk planları vardır. Markette torbanıza bakın, tablodaki renklere bakın, Doğa Ana’ya bakın! Hoşunuza giden bir renk dizisi gördüğünüz zaman, not alın ve bilgisayarınızda bunu tekrarlayıp tekrarlayamayacağınıza bir bakın.
Var olan şirket renklerine dikkat edin. Sık sık, bazı markaların renklerinden yararlanıyorum. Logolarına ve renk yelpazesine bakıyorum daha sonra bunu başlangıç noktam olarak alıyorum. Daha sonra belki bir veya iki renk ekleyebiliyorum.

Bu derslerin basit olduğunu biliyorum… ama bunlar tasarımın esaslarıdır. Yani, bilgileri biraz tazelemek kimseyi öldürmez. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim..!
RunoDesign
RunoDesign
O Artık Bir Kalfa
O Artık Bir Kalfa

Meslek : Web & Grafik Tasarım

- Similar topics